Genel Gündem

Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Kandil Uyandırma Merasimiyle Başladı

  • Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: “Dört Ayaklı Minarenin Uğradığı Saldırıdan Sonra Diyarbakır'da Fatihpaşa Camisi'nin Uğradığı Saldırıyı Hz. Mevlana’nın Huzurunda Şiddetle Kınıyorum…”
  •  Bakan Ünal: “Medeniyetimizin Ritüellerini Kardeşlik, Sevgi, Barış ve Merhamet Oluşturuyor…” 

Mevlana’nın 742. vuslat yıldönümü uluslararası anma törenleri kandil uyandırma merasimi ve hoşgörü yürüyüşüyle başladı.
İlk olarak Alaaddin Tepesi yakınlarındaki Mevlana ile Şems-i Tebrizi'nin buluştuğu noktaya yerleştirilen Meracel Bahreyn (İki denizin buluşması) Kandili; Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve protokol üyeleri tarafından yakıldı.
Hz. Mevlana’nın huzuruna yakışır şekilde edeple burada bulunulması gerektiğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, kardeşliğin, sevginin, barışın ve merhametin bizim medeniyetimizin ritüellerini oluşturduğunu söyledi.
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü mensuplarınca düzenlenen saldırıda, kentteki ilk Osmanlı eseri olan Fatihpaşa Camisinde çıkan yangına da değinen Bakan Mahir Ünal, “Dört ayaklı minarenin uğradığı saldırıdan sonra Diyarbakır'da Fatihpaşa Camisinin uğradığı saldırıyı Hz. Mevlana’nın huzurunda şiddetle kınıyorum.” dedi.

İki Deryanın Kavuştuğu Yerdeyiz

"Hz. Mevlana'nın insanlığa asırlar ötesinden gelen sesi, ilk günkü tazeliği ile bizi fıtratımıza, Rahim ve Rahman olana, merhamete, barışa, kardeşliğe ve sevgiye davetediyor.
Bir kültür ve medeniyeti, o kültür ve medeniyetin ritüellerinin beslendiği damar yaşatmaktadır.  Bizim medeniyetimizin ritüellerini ise bu kardeşlik, sevgi, barış ve merhamet oluşturuyor.
Bugün burada Şems-i Tebrizi Hazretleri ile Hazreti Pir'in, Mevlana Hazretlerinin, buluştuğu, o iki deryanın birbirine kavuştuğu yerdeyiz.
Bize bir ses ve soluk olarak ulaşan bütün güzelliklerin anısına, insanlığın kalbinde sevgi, barış ve kardeşliğin kandilinin uyanmasının temennisi ile bu kandili uyandırıyoruz.
Şeb-i Arus etkinliklerinin güçlü ve geleneksel ritüellerle yaşatılıyor olması son derece kıymetlidir.
Mevlana'nın, bütün insanlığı kalbiyle, ruhuyla kavrayan diliyle, buradan bütün dünyaya insanca mesajlar vermek istiyoruz.” 

En Kısa Zamanda Diyarbakır’a Gideceğim 

“Maalesef bugün Diyarbakır'da ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi teröristlerin saldırısına uğradı.
İtfaiye ekipleri yangını söndürmek için bölgeye intikal etmesine rağmen, söndürülmesine müsaade edilmiyor.
Kültürel mirasımız, tarihi mirasımız adeta bir Taliban zihniyetiyle terör örgütünün saldırılarına maruz kalıyor.
Dört ayaklı minarenin uğradığı saldırıdan sonra Diyarbakır'da Fatihpaşa Camisi'nin uğradığı saldırıyı da buradan, Hz. Mevlana'nın huzurunda şiddetle kınıyorum.
İnşallah en kısa zamanda Diyarbakır'a gideceğim, orada kültürümüzün, tarihimizin ve bu mirasın korunması için yerinde incelemelerde bulunacağım.”