Genel Gündem

Meclis'i Bombalamak Ancak Bir Cinnet Halidir

- AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal: “Bu yılanlar milletimizin irade ve irfanına çarparak dağıldılar.”
- Mahir Ünal: “Provokasyona gelmeyeceğiz. Hiçbir yalan haberin bizi tetiklemesiyle herhangi bir şiddet eylemine bulaşmayacağız. Yılanların, çıyanların ekmeğimize kan doğramasına fırsat vermeyeceğiz.”

Türkiye Büyük Millet Meclisine bomba atmanın ancak bir cinnet hali olabileceğine vurgu yapan Mahir Ünal, FETÖ’cü darbe girişimiyle milletin bizzat kendisine saldırıldığını dile getirdi.

Türkiye’nin demokratik sistemine yöneltilen FETÖ’cü darbe kalkışmasının millet tarafından püskürtülmesinin ardından başlayan demokrasi nöbetleri ülke genelinde devam ediyor. 

Kahramanmaraş’ta düzenlenen demokrasi nöbetlerinde vatandaşlara seslenen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, bu girişimin milletin irade ve irfanına çarparak dağıldığını kaydetti. 

Provakasyonlara karşı uyanık olunması çağrısında da bulunan Mahir Ünal, yalan haberlerin tetiklemesiyle herhangi bir şiddet eylemine bulaşmayacaklarını söyledi.   

Emanetinize Sahip Çıkıyoruz, Sizde İradenize Sahip Çıkın

“Kahramanmaraş her zaman olduğu gibi bugünde istiklaline sahip çıkıyor. Bugün burada milli iradeye sahip çıkmak ve demokrasi nöbeti tutmak için toplandık. Burada hangi siyasi partiden olduğumuzun hiçbir kıymeti yok. Çünkü koruduğumuz en temel şey bu milletin iradesidir. Sandığa yansıyan iradedir. Demokrasi aracılıyla, seçtiği temsilcileriyle kendisini yönetmesi için iradesine emanet ettiği o temsilciler buradalar. Biz buradayız. Biz sizin emanetinize sahip çıkıyoruz. Sizde kendi iradenize sahip çıkın.” 

Bunlar Cinnet Halinde Milletin Kendisine Saldırdılar

“Bunlar 17-25 Aralık’ta yargı yoluyla silahsız bir darbe girişiminde bulundular olmadı. Daha sonra sokaklarla bunu denediler olmadı. Biz de dedik ki, ‘Millet yenilmez, Türkiye eğilmez.’ Türkiye dimdik ayakta hamt olsun. 

Şimdi 15 Temmuz’da öyle bir şey yaptılar ki, onların bu yaptığını Fransızlar bile yapmadı. Savaşların bile bir hukuku vardır. Bir ülkenin parlamentosunu bombalamak, kendi insanına o ülkenin vergisiyle alınmış silahlarla ateş etmek ancak bir cinnet halidir. 

Bunlar cinnet halinde bu milletin bizzat kendisine saldırdılar. Ama bu millet o yüksek verasetiyle, irfanıyla sokaklara döküldü ve dedi ki; ‘Ben vatanıma sahip çıkarım, bayrağıma sahip çıkarım. Benim dualarım Allah devletime, milletime zeval vermesin, birliğine, düzenine zeval getirmesin. Ben 5 vakit bu duayı ederken nasıl olurda bayrağıma, vatanına, devletime uzanan elleri kırarım’ dedi. İşte demokrasi nöbetine başladı bu millet. O yüzden sizin bu nöbetinizi en güzel şekilde selamlıyorum.” 

Bu Yılanlara, Çıyanlara Karşı Dimdik Ayaktayız

“Kardeşlerim, bu yılanları, çıyanları iyi tanıyın. Çünkü bu yılanlar, çıyanlar bizim ekmeğimize zehir doğrayanlar. Bu yılanlar, çıyanlar kucaklardaki çocuklarımızın geleceğine göz koyanlar. 

Bunlar seçilmiş hükümeti indirmek, faşist bir cunta kurmak ve bu ülke de, bu milletin iradesine diz çöktürerek, ele geçirmek istediler. Ama hamt olsun, bu millet dimdik ayakta ve hamt olsun hükümetimizde, Cumhurbaşkanımız da, yargımızla, ordumuzla, emniyetimizle dimdik ayaktadır. Devletimiz dimdik ayakta, milletimiz, dimdik ayakta.” 

Provakasyonlara Gelmeyeceğiz

“Kardeşlerim, şimdi bunlar bir takım, provokasyonlara kalkışacaklar. Bunlar demokrasi nöbeti tutan bu millet için bir takım hileli, hurdalı, milleti birbirine düşürecek işlere kalkışacaklar. 

Demokrasi nöbeti tutmanın şartı nedir kardeşlerim? Bir: Biz asla hiçbir şiddete bulaşmayacağız. İki: Bir sorun gördüğümüz zaman hemen ilgili emniyet güçlerine, ilgili devlet kurumlarına ve kurumlara işi havale edeceğiz. Üç: Bize gelen mesajdan yalan haberlerle değil, ilgili mülki amire sorarak, ilgili mülki amirin açıklamasını beklemeden asla fevri hiçbir harekette bulunmayacağız. Kısaca, provokasyona gelmeyeceğiz. Hiçbir yalan haberin bizi tetiklemesiyle herhangi bir şiddet eylemine bulaşmayacağız. Biz bu aziz milletin irfanıyla, verasetiyle meydanlarda nöbetimizi tutacağız. Milli irademize, devletimize, istiklalimize, istikbalimize sahip çıkacağız. Yılanların, çıyanların ekmeğimize kan doğramasına fırsat vermeyeceğiz. Hiç kimsenin ağzımın tadını bozmasına izin vermeyeceğiz.” 

Türkiye Kutlu Yürüyüşüne Devam Ediyor

“Asla ve asla bizim irademizle sandıkta seçilmiş hükümete, bizim namusumuz olan -nasıl ki biz sizin sandıkta bize emanet ettiğiniz o iradeye namus bildik. Dimdik ayakta, gerekirse canımız pahasına bu al bayrakta bizimde kanımızın parçası, damlası olsun diye nasıl ki ayakta durduysak, siz de sandığın emanetine sahip çıkacaksınız.- iradenize sahip çıkacaksınız. 

Çünkü insanın en büyük namusu iradesidir. Eğer insan karar veremezse köle olur. Kararımıza sahip çıkacağız. Bizim kararımız, irademiz bellidir. Nerede durduğumuz bellidir. Türkiye kutlu yürüyüşüne devam ediyor kardeşlerim.” 

Bunlar Bu Milletin Sağlam İradesine, İrfanına Çarptılar ve Dağıldılar

“Bunlar bu milleti tanımıyorlar daha öncede söylemiştim. Bunlar bilmiyorlar. Kahramanmaraş niye kahraman? Urfa niye şanlı? Antep niye gazi? Bunlar bilmiyorlar. 

Ama bunlar bu milletin sağlam iradesine, irfanına çarptılar ve dağıldılar. Bundan sonrası için rahat olun. Hızlı bir şekilde ülkemiz normalleşiyor. Hamt olsun rabbim bizleri ve ülkemizi muhafaza etti. Sizin dualarınızla, iradenizle rabbim bu ülkeyi korudu. Kardeşlerim, gerekirse nöbetleşe biz milli iradeye sahip çıkacağız. Demokrasi nöbetimize devam edeceğiz. Bizlerde seçip gönderdiğiniz Milletvekilleri olarak Ankara’da sizin iradenizi temsil edeceğiz. 

Maraş milletvekillerini tek tek tebrik edin. O gün hepsi meclisteydi. Sizden aldıkları emaneti mecliste korkusuz olarak temsil ettiler. Bu milletin birlik ve beraberliğini bozamayacaklar. Bizim yürüklerimiz toplu atıyor. Allah’ın izniyle birlik ve beraberliğimize sahip çıktığımız sürece hiçbir sorun olmaz. Evlatlarımızın geleceği güvence altındadır. Gönlünüzü rahat tutun.”