Genel Gündem

Malatya’dan 29 Ekim Paketi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Malatyalılara seslendi. Coşkulu bir kalabalığa hitap eden Başbakan Davutoğlu seçim beyannamesinde yer almayan müjdeleri, ilk kez Malatya’dan Türkiye’ye duyurdu. Başbakanın açıklamış olduğu ‘Cumhuriyet Bayramı Müjde Paketi’nde önemli maddeler yer alıyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Büyükşehir Belediye binası yanında Malatyalılarla bir araya geldi. Özel uçağıyla Malatya’ya gelen Davutoğlu, 15.50'de Erhaç Havalimanı'na indi. Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Malatya milletvekilleri, büyükşehir ve ilçe belediye başkanları, parti yöneticileri ile partililer tarafından karşılanan Başbakan Davutoğlu, 16.30’da miting alanına geldi.
Başbakanın konuşmasından önce Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Grup Başkanvekilleri Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Taha Özhan, Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Bülent Tüfenkci ve 6. sıra Adayı Ufuk Önalan, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır sahnede vatandaşları selamladı. Öznur Çalık, miting öncesi kısa bir konuşma yaptı.                                        

  Çalık: Malatya Tarih Yazacak

AK Parti Malatya Milletvekili ve Milletvekili Adayı Öznur Çalık, Malatya’nın 13 yıl boyunca AK Parti’ye tam destek verdiğini kaydetti. Çalık, “Her seçimde tek başına iktidarı bize verdiniz. Allah sizlerden razı olsun. Başbakanımız bugün Malatya’da. İnşallah yine partimize sahip çıkacaksınız ve Malatya’da 6-0 alacağız. Sizler CHP, MHP ve HDP’ye gereken cevabı vereceksiniz. Ben biliyorum ki 1 Kasım’da Malatya yine tarih yazacak” şeklinde konuştu.                                   

  “Sandıklar Malatya’ya Emanet”

Milletvekili Çalık’ın selamlama konuşmasının ardından saat 16.55’te kürsüye gelen Başbakan Davutoğlu, on binlere hitap etti. Sözleri sık sık “Dik dur eğilme Malatya” seninle sloganları ile kesilen Ahmet Davutoğlu, “Malatya her zamanki gibi coşku ve muhabbet dolu. Destan şehrin yiğit insanları; Malatyalılar hep dik durdu. Bizler de her zaman Malatyalılarla birlikte dik durduk, dik duracağız” dedi.
“Allah, Malatya’yı ve Malatyalıları aziz eylesin” diyen Genel Başkan Davutoğlu, “Kardeşlerim, hepsi meydandan çekildiler. Ama biz meydanları doldurduk. 1 Kasım’da da inşallah sandıkları dolduracağız. Malatya bizim gönlümüzün şehridir. Malatya bizim destan şehrimizdir. Malatya bizim davamızın şehridir. Vatan hepimize, sandıklar Malatya’ya emanet. İnşallah Malatya 1 Kasım’da yine milli irade, yine demokrasi diyecek” ifadelerine yer verdi.                                             

 “13 Yıllık Bir Başarı Hikayesi”

Türkiye’nin 13 yıldır AK Parti iktidarı ile birlikte bir başarı hikayesi yazdığını ifade eden Davutoğlu, dev küresel şirketlerin iflas ettiği bir dönemde Türkiye’nin büyük atılımlara imza attığını kaydetti.Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Görüyorsunuz, çevremizde yangın var. Türkiye ise ekonomisi ve yakalamış olduğu istikrar ile dimdik ayakta. Sıkıntılarımız yok mu, elbette var. Ama milletimiz artık şunu biliyor: Türkiye bunun üstesinden gelecek. Çünkü Türkiye eskisi gibi aciz ve bir yerlere bağlı bir ülke değil. Türkiye artık üzerinde terör oyunları oynanacak bir ülke değil. Ülkemiz artık kendi kararlarını kendisi veriyor. AK Parti sadece ve sadece milletle yürüyor, milletin geleceği için gece gündüz demeden hizmet etmeye devam ediyor.”                                

“Eski Türkiye’yi Yerin 7 Kat Altına Gömdük”

Türkiye’nin üzerinde birtakım oyunlar oynanmak istendiğine dikkat çeken Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’nin başarısından rahatsız olanlar var. AK Parti’den rahatsız olanlar var. Ama sizler bu ülkeyi o hainlere yedirtmediniz. Sizlerin de desteğiyle eski Türkiye’yi yerin 7 kat altına gömdük. 28 Şubatlar, 12 Eylüller artık yerin 7 kat altında. Bunları oradan çıkarmaya kimsenin gücü yetmeyecek inşallah” ifadelerine yer verdi.                                 

“Bugün, Ahmet Kaya’nın Doğum Günü”

Malatya’nın her zaman akla karayı ayırdığını ve Hamido’nun yolundan hiçbir zaman ayrılmadığını söyleyen Davutoğlu, “Malatya Turgut Özal’dır, Eşref Bitlis’tir, Hamido’dur. Malatya Ahmet Kaya’dır. Bugün de Ahmet Kaya’nın doğum günü. Ben hepsini rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun inşallah” diye konuştu.
Terörle Mücadele
Davutoğlu, Malatya mitinginde terörle mücadele konusuna da değindi. “2 Kasım’da sonuç ne olursa olsun bu terör lanetinden kurtulacağız” diyen Başbakan Davutoğlu, “Terörle mücadele konusunda bir dakika dahi duraklama yapmayacağız. O silahların üzerine beton dökülünceye, son terörist bu ülkeyi terk edinceye dek demokrasi ve huzur operasyonları sürecek. Bu mücadeleden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz” sözlerini kaydetti.                                     

Muhalefet Partilerini Eleştirdi

13 yıl boyunca 78 milyonun kardeşliğini pekiştirmek için uğraştıklarını belirten Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerine yüklendi. 7 Haziran’da milletin partilere ‘uzlaşın’ çağrısında bulunduğunu söyleyen Ahmet Davutoğlu, “Siz şahitsiniz. Biz ilk andan son ana kadar milletin dediği olsun diye çaba gösterdik fakat kimi ‘hayır’ dedi, kimi ‘blok’ dedi, kimi ‘terör’ dedi. … Biz ise sadece ve sadece ‘Türkiye’ dedik” değerlendirmelerinde bulundu.                                        

 “Açıklamazsanız Namertsiniz”

Koalisyon görüşmelerinin ardından devlet sırlarının kamuoyu ile paylaşılmak istenmesini hatırlatan Davutoğlu, “Görüşmelerin ardından çıktılar, ‘biz Davutoğlu’nun bize söylediklerini açıklarsak, Davutoğlu zor durumda kalır’ dediler. Açıklamazsanız namertsiniz. Çünkü bizim milleten sakladığımız hiçbir şey olamaz. Bizim sizden gizlediğimiz hiçbir şey olamaz” söylemlerinde bulundu.

“Kayısının Üzerinde Kdv Olmayacak”

Partisinin vaatleri hakkında detaylı bir açıklama da yapan Davutoğlu, AK Parti’nin seçim beyannamesinin 78 milyon için müjdeler taşıdığına dikkat çekti. Ahmet Davutoğlu, “Toplumumuzun her kesimiyle konuşarak bu beklentileri, bu ihtiyaçları, bu talepleri tespit ettik. Yol haritamızı milletimizin hissiyatını, beklentilerini, umutlarını değerlendirerek çizdik. Beyannamemizde emeklilerden gençlere ve kadınlara, asgari ücretlilerden taşeron işçilere, esnaftan çiftçiye kadar toplumun tüm kesimlerine müjdeler verdik” ifadelerini aktardı.Yemde ve gübrede KDV’yi kaldıracaklarını anımsatan Genel Başkan Davutoğlu, “Kayısının üzerinde artık KDV olmayacak. Gübre artık KDV’siz olacak” dedi.

İşte Malatya Sözleşmesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün ki mitinginde seçim beyannamesinde yer almayan 10 maddelik “Cumhuriyet Bayramı Müjde Paketi”ni de açıkladı. Paketi bir ‘Malatya Sözleşmesi’ olarak niteleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:
“Birinci maddemiz öğrencilerimizi ilgilendiriyor. Öğrencilerimizin 330 TL olan burs miktarlarını, yılbaşında 400 TL yapıyoruz.
İkinci maddemiz, polislerimizle ilgili. Teröre karşı kahramanca mücadele eden polislerimize, buradan selamlar gönderiyoruz. Şehit polislerimize rahmet diliyor, ailelerini bağrımıza basıyoruz. Polislerimizin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 artırıyoruz. Böylece maaşlarında 240 lira ile 580 Türk lirası arasında artış sağlamış oluyoruz.
Üçüncü maddemiz ise Mehmetçiklerimiz için. Terörle mücadelede başını ortaya koyan yiğit Mehmetçiklerin er ve erbaşların harçlığını 2,5-3 katına çıkarıyoruz. Böylece Mehmetçiklerimiz 100 Türk lirasına kadar harçlık almış olacaklar. 30 liraydı, 100 liraya çıkarıyoruz.

Dördüncü madde kapsamında askeri öğrencilerimizin 40 ile 200 lira arasında değişen harçlıklarını 2 katına çıkaracağız. Böylece 450 liraya kadar harçlık alacaklar.
Beşinci maddemiz astsubaylarımıza yönelik. Astsubayların 2003 yılı öncesi ve sonrası mezuniyetler ile oluşan farkı gideren emeklilik intibaklarını gerçekleştireceğiz.
Altıncı maddemiz doğrultusunda uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek göstergelerini 3 bin TL’ye çıkarıyoruz.
Yine gençlerimize bir müjdemiz var. Gençlerimizin okulunu bitirip, iş sahibi olmadan önce oluşmuş, genel sağlık sigortası borçlarının tümünü sileceğiz.
Sekizinci maddemiz ise yaşlı vatandaşlarımızla ilgili. 5 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılarımız kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşını alabilecek. Yani eğer oğlunun, kızının yanında yaşıyor diye bundan mahrum olmayacak.
Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya çıkarıp, asgari ücrete endeksliyoruz.
Son maddemiz ise öğretmenlere yönelik bir müjdeyi içeriyor. Şubat ayında inşallah 30 bin öğretmen ataması yapacağız.”

MALATYA VAATLERİ

Açıkladığı paketin ardından Malatya’ya yaptıkları hizmetlerden ve kent için yapacakları çalışmalardan bahseden Davutoğlu, “AK Parti olarak 13 yılda Malatya’ya, 12 milyar tutarında yatırım ve destek sağladık” dedi. Davutoğlu, şunları kaydetti:                              

Arena Stadı

25 bin kişilik Arena Stadı, yeni sezona yetişecek.

TEŞVİK

Malatya’da tarımsal üretimin gelişmesi için yeni teşviklerin yanı sıra çeşitli çalışmalar yapacağız.

KAYISI

Kayısının iç ve dış pazarda işlenmesi, katma değerinin artması için yeni yöntemler belirleyeceğiz, teşvikler vereceğiz.

 TÜNELLER

Erkenek bu sene, Karahan Tüneli ise seneye hizmete girmiş olacak.

Hızlı Tren

Malatya’yı Sivas’a, Ankara’ya ve İstanbul’a hızlı trenle bağlayacağız inşallah.

 İkinci Üniversite

Malatya, irfan diyarıdır. Bu irfan diyarını ikinci bir üniversite yakışır. Malatya’mıza ikinci bir üniversite açarak, beşeri sermayemize yatırım yapacağız.

Organize Sanayi Bölgesi

3. Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmalarının seçimden sonra tamamlanması için talimat verdim.

Kuzey Çevre Yolu

Kuzey Çevre Yolu, en kısa zamanda tamamlanacak.

Şifa Diyarı Malatya

Malatya bir onkoloji hastanesi açacağız. Malatya şifa diyarı olacak.
Başbakan Ahmet Davutoğlu yaklaşık bir saat süren mitingini, alandaki vatandaşlarla selfie çekerek tamamladı.
Kahramanmaraş Mitingi Videosu; https://www.youtube.com/watch?v=P_0Nf3NtLjk
Malatya Mitingi Videosu; https://www.youtube.com/watch?v=WFFi9J8wHUc