Genel Gündem

Doha Uluslaratası Kitap Fuarı

  •  Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın 5 yıl önce onur konuğu olan Türkiye, Doha’da yeniden Onur Konuğu…
  •  Türkiye, fuara 200 metrekarelik bir stant ve zengin bir kültürel etkinlik programıyla katılıyor… 

Türkiye-Katar 2015 Kültür Yılı kapsamında düzenlenen Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu olan Türkiye, fuara 200 metrekarelik bir stant ve zengin bir kültürel etkinlik programıyla katılıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın açılışını gerçekleştirdiği Türkiye stantı fuarda 80 kişilik bir heyet ile ülkemizin kültürel zenginliklerini Katarlılarla buluşturuyor.   

Katar ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve yayıncılık sektörü ile işbirliğinin arttırılması açısından son derece büyük öneme sahip olan Doha Uluslararası Kitap Fuarı dün gerçekleştirilen ‘Onur Konuğu Ülke’ resepsiyonu ve klasik Türk müziği konseriyle ziyaretçilerle buluştu.  

Türk Kültürü Fuarda Çok Yönlü Olarak Sergileniyor

Türkiye, Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nda 8’i kültür yayıncısı, 4’ü çocuk yayıncısı olmak üzere 12 yayıncı ile birlikte Türk edebiyatını çeşitli yönleriyle ele alan yazar, akademisyen ve sanatçıdan oluşan yaklaşık bir heyet ile temsil ediliyor. 

Cumhurbaşkanlığı Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yazma Eserler Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Diyanet Vakfı Yayınları gibi kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yayınları da Türkiye’nin fuardaki onur konukluğuna üst düzeyde katılım ve katkı sağlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen kültürel programın yanı sıra Bakanlık, çeşitli yayınlar ve tanıtım materyalleri ile fuardaki onur konukluğu standında geniş bir sergileme yapıyor. 

Doha’da ayrıca TEDA Projesi kapsamında başta Arapça olmak üzere çeşitli dillere çevirisi yapılmış Türk edebiyatını temsil eden kitaplar da sergileniyor. 

Çanakkale Savaşları Katar’da da Anılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl ki Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nda sadece yayıncılık faaliyetleri ve edebi etkinliklerde bulunmakla yetinmeyip, aynı zamanda ulusal standımızda önemli bir sergiye de ev sahipliği yapıyor.
 
Dünya tarihinin gidişatını değiştirmesi nedeniyle sadece ülkemiz için değil bütün dünya için önem arz eden ‘Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı’ Katar’da da anılıyor.
 
Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nda 15 farklı ülkeden ve 8 farklı dilden oluşan kitap kapakları görselleri seçkisi, küratörlüğünü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Muzaffer Albayrak’ın yapacağı “Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anısına Kitap Sergisi” adıyla Katarlılarla buluşuyor.
 
 

Osmanlı Nakış Sanatı Nakkaşhanede Sergileniyor

Yunus Emre Enstitüsü de Türkiye Ulusal Standında kurulan nakkaşhanede; minyatür, dokuma ve işleme ustalarının elinden kâğıt yapımı, kâğıdın aharlanması, yazım için hazırlanmasından ebrularının ve cildinin, renklerinin, boyalarının ve mürekkebinin oluşturulmasına kadar geçen süreçte bir kitabın nasıl ortaya çıktığını anlatan süreci uygulamalı olarak göstererek, Osmanlı nakış sanatının en güzel örneklerini sergiliyor.
 

Doha Uluslararası Kitap Fuarı 2-12 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık olacak.