Yerel Gündem

İnşallah bu şehrimiz kültür, sanat ve edebiyatta bir Kahramanmaraş modeli sunacaktır

Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal,  Kahramanmaraş Kalesi'nde düzenlenen "UNESCO Lansman Toplantısı"nda konuştu.

Ünal, bir şehri ayağa kaldıranın o kentin evlatları olduğunu söyledi. 

Protokol sahibi olmanın ve orada oturmanın büyük sorumluluk gerektirdiğini belirten Ünal, insanın anne ve babasına sorumluluğu olduğu gibi yaşadığı şehre de sorumluluğunun bulunduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş'ın artık kültür ve sanatla anıldığının altını çizen Ünal, şunları kaydetti:

"Biz bu şehri yeniden hayal ettik ve hemen toplantılara başladık. 'Bu kentin sadece dondurma ve biberle anılmasını kabul etmiyoruz' demiştik. Hemen akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşüp güzel bir işe imza attık. O zamanlar 7 güzel adam dizisi çekildi ve yayınlandı. Bu dizi adeta bir fenomene dönüştü. Bununla yetinmedik. Daha sonrasında bu dizinin çekildiği binanın edebiyat müzesi haline dönüşmesi çalışmasını başlattık ve bitirdik. Böylece Türkiye'deki ilk edebiyat müzesine sahip olduk. İnşallah bu şehrimiz kültür, sanat ve edebiyatta bir Kahramanmaraş modeli sunacaktır."

Bu arada, konuşmaların ardından Karaismailoğlu, Ünal ve Güngör, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı ifadelerine tepki göstererek, "Fransa'da peygamberimize yapılan hakaretlerin kamu binalarına yansıtıldığı, Cumhurbaşkanı Macron'un açık bir şekilde İslam düşmanlığı içeren bir dil kullandığını ve bunu da ifade özgürlüğü kılıfıyla yaptığını görüyoruz." dedi.

Bir gazetecinin "Kahramanmaraş söz konusu unvanı aldıktan sonra yeni yedi güzel adamları nasıl yetiştireceksiniz" şeklinde sorusuna Ünal, şu yanıtı verdi: 

"Ne siyaset, ne devlet yedi güzel adam yetiştirmez. Böyle bir şey yok. Yedi güzel adamı iklim yetiştirir. Siyasetin de devletinde bir sorumluluğu vardır. O da o iklimi var etmektir. Meşe palamudunun tohumu toprağa düştüğünde meşe palamudu olduğu için ondan meşe palamudu çıkar. O yüzden toprağı, yağmuru ve iklimi ayarlamak lazım. Yoksa biz kalkıp da yedi güzel adam yetiştirelim dersek oradan başka şeyler çıkar. FETÖ'ler çıkar, çetolar çıkar, başka şeyler çıkar. Bizim işimiz iklimi oluşturmaktır. Bu bir iklim çalışmasıdır."

Ünal ayrıca, kentte bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Eshab-ı Kehf'in kalıcı listeye girmesi için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.