Türkiye Son Derece Güvenli Bir Ülkedir

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: “Türkiye’nin Orta Doğu’nun Bir Parçası Gibi Gösterilmesine Asla Müsaade Etmeyeceğiz…”
 
Bakan Mahir Ünal: “2023 Strateji Belgemizi Güncelleyeceğiz…”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye’nin Orta doğu’nun bir parçası gibi gösterilmesine asla müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, Türkiye’nin son derece güvenli bir ülke olduğu mesajını yineledi.
Bir Paris, Bir Londra ne kadar güvenliyse İzmir’in de o kadar güvenli olduğuna vurgu yapan Bakan Mahir Ünal, Bakanlığın 2023 Strateji Belgesi’ni de güncelleyeceklerini kaydetti.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan fuarcılık şirketi İZFAŞ ortaklığıyla düzenlenen ‘Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’ 9'uncu kez kapılarını açtı.
İzmir'de gerçekleşen ve 31 ülkeden binin üzerinde firma ve 43 ülkeden alım heyetinin katıldığı etkinliğin açılış töreninde bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, düzenlendiği dönem itibarıyla fuarın öneminin daha da arttığını dile getirdi.

Türkiye Son Derece Güvenlidir

“Bakanlık görevine geldiğim günlerde başlayan gelişmeler herkesin canını sıktı. Ancak bu bir kriz olarak nitelenemez. Ayrıca Doğu Akdeniz'de yeni bir soğuk savaş başladığı yorumlarına da katılmıyorum.
Londra, Paris ne kadar güvenliyse İzmir de o kadar güvenlidir. Birilerinin Türkiye'yi Ortadoğu'nun bir parçası gibi göstermesine, böyle bir algı oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz, sizler de buna müsaade etmeyin.
Çünkü turizm bir psikolojinin, algının yönetilmesidir. Türkiye, son derece güvenli bir ülkedir ve misafirperverliğiyle dün olduğu gibi yarın da yoluna devam edecektir."

Gelecek Günlerde Yeni Destekler de Açıklanacak

“Bakanlık olarak tedbir alma konusunda aktif bir çalışma içindeyiz.  Antalya'da sektör temsilcileriyle bir araya gelinmesi sonrasında Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu grup toplantısında, ‘Rusya ve BDT ülkelerine dönük charter seferlerine uygulanan 6 bin dolarlık yakıt desteğinin tüm Avrupa'yı da kapsayacak şekilde genişletileceğini’ açıkladı. Gelecek günlerde yeni destekler de açıklanacak.” 

Yapısal Düzenlemeye Gitmemiz Gerekiyor
“Yeni bir tanıtım stratejisi ve tanıtım açılımına da ihtiyacımız var. Bunu, sektörle birlikte yapmayı planlıyoruz. Sektörün hızlı bir şekilde kendi içerisinde, daha önceden bugüne kadar düşündüğümüz, sektörü tek bir çatı örgütü altında toplayacak ve kendi fonunu, kendi tanıtımını oluşturacağı bir yapısal düzenlemeye gitmemiz gerekiyor.

Çünkü hem almamız gereken birçok telafi edici tedbir var hem de bir çok yapısal tedbir var."

2023 Strateji Belgemizi Güncelleyeceğiz

“İnsanlar seyahat ederken bir duyguyu arıyor. Türkiye'yi tanıtırken de hangi duygunun anlatılacağının iyi belirlenmesi gerekir.
 2007’de yaptığımız 2023 strateji belgemizi de en kısa zamanda güncelleyeceğiz ve 4 yıllık bir süre üzerinden yeni bir strateji belgesi hazırlayacağız. Tabii bu belgeyi hazırlarken sektörün de katkılarını almak istiyoruz.”

İzmir Çalıştayı Düzenleyeceğiz 

“İzmir'in kültür ve turizm yatırımlarıyla ilgili bir çalıştay düzenleme kararı aldık. Kentin güçlü bir destinasyon yönetimine sahip olması gerekiyor. Bu yönetim etrafında tanıtım stratejisi oluşturulursa THY de sürece ortak olabilir.”

 Diyarbakır Bizim İçin Sırlar ve Surlar Şehridir

Bakan Ünal, açılış sonrası bazı stantları ziyaret etti. Diyarbakır standını ziyaretinde yöresel lezzetlerinin tadına bakan Mahir Ünal, Sur ilçesindeki Osmanlı eseri Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'ne yönelik terör saldırısının kendilerini çok üzdüğünü söyledi.
 “Diyarbakır'a inşallah en kısa zamanda gelip orada incelemelerde bulunacağız. Diyarbakır, bizim için sırlar ve surlar şehridir, çok özel bir tarih ve medeniyet birikimine sahiptir.”

Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi Düzenlenecek

 Türkiye'nin en önemli turizm buluşmaları arasında gösterilen fuarın bu yıl ki partner ülkesi Kosova, partner ili ise Adana olarak belirlendi.
 ABD, Fas, Gana, İsrail, Özbekistan, Venezuela, Zambiya ve Zimbabve'nin bu yıl ilk kez katıldığı fuar kapsamında Dünya Gurme Şehirler Ağı tarafından Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi de düzenlenecek.
 Bir bölümü sadece profesyonel ziyaretçilere açık organize edilen 13 Aralık’a kadar sürecek fuarda Frankfurt, Hindistan, Cenova ve Yunanistan'dan katılımcılar sunum yapacak.