Mahir Ünal, MKYK Toplantısı Sonrası Gündemi Değerlendirdi

MAHİR ÜNAL: Bir şey var, milletimizin teveccühü ile 15 yıldan beri Ak Parti’yi iktidar yapan bu aziz milletin 15 yıllık teveccühünün sonucunda, artık Türkiye’nin kaderiyle Ak Parti’nin kaderi birleşmiştir. Dolayısıyla Ak Parti bunun sorumluluğuyla hareket etmektedir. İçinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan olaylara Ak Parti bu sorumlulukla bakmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki yeni sorunlara ve yeni krizlere Ak Parti yine aynı sorumlulukla bakmaktadır. Bu yüzden en küçük bir zafiyet, en küçük bir tereddüt hali söz konusu olmadan son derece dikkatli ve titiz bir şekilde, hem iç hem de dış gelişmeleri, hassasiyetle takip etmekteyiz. Yine dün sizinle paylaştığımız çerçevede bugünde merkez karar yönetim kuruluyla hem Kuzey Irak referandumunu, hem aynı zamanda Dış İlişkiler Başkanlığımız son Almanya seçimlerini aynı zamanda İçişleri Bakanlığımız, aynı zamanda İç Güvenlik ve bu çerçevede yaşanan gelişmeleri de değerlendirmiş bu konuları bizimle paylaşmıştır. Bugün, ana muhalefet partisi sözcüsünün yaptığı açıklamalarla ilgili de birkaç şey söylemek isterim. Öncelikle kendi partileri içerisinde 5 ayrı kanadın olduğu, milletvekilinin ayrı, genel başkanın ayrı konuştuğu bir milletvekilinin genel başkan yardımcısının PKK cenazesine katılırken, diğer bir milletvekilinin DHKP-C’li bir teröristin adliye önündeki müdahili pozisyonunda olduğu, öbür taraftan yerli ve milli hassasiyetleri olan başka bir milletvekilinin bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği, her kafadan bir ses çıkan ve genel başkanının sabah söylediğinden akşam vazgeçtiği bir siyasi partinin Ak Parti’ye tutarlılık konusunda ders vermesi söz konusu değildir. Bunun özellikle altını çizmek isterim. Ak Parti, 15 yıldan beri Türkiye’yi büyük bir sorumlulukla iktidar sorumluluğunun getirdiği büyük bir hassasiyetle Türkiye’yi yöneten ve bugüne kadar karşılaştığı her krizi, iyi bir kriz yönetimiyle aşan aynı zamanda Ak Parti’ye çıkarılan engelleri de, geçmişte kapatma davalarından, 367 saçmalığına, gezisinden, 17-25 Aralığına, 15 Temmuz işgal girişiminden, ekonomimize dönük yapılan operasyonlara varıncaya kadar, hem Ak Parti’ye, Ak Parti nezdinde de Türkiye’ye yapılan bütün operasyonları bertaraf etmiş, bütün krizleri, yüksek bir akılla, siyasi bir akılla yönetmiş bir partidir Ak Parti. Dolayısıyla öncelikli olarak bu konuda henüz bir iç bütünlük oluşturamamış bir siyasi partinin Ak Parti’ye dönük söz söyleme hakkına sahip olabilmesi için öncelikle kendi iç bütünlüklerini, iç söylem birliklerini oluşturmaları gerekir. Değerli arkadaşlar sorularınız varsa, sorularınızı alabilirim. Buyurun?

GAZETECİ: Murat Pazarbaşı – CNN Türk. Efendim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den bugün bir açıklama geldi, Kuzey Irak’taki referandum konusunda. Devlet yönetiminden yapılan kafa karıştırıcı açıklamalar, Barzani’nin değirmenine su taşımıştır ifadelerini kullandı Sayın Bahçeli. Neler söylersiniz bu açıklamayla ilgili?

MAHİR ÜNAL: Şimdi Sayın Bahçeli’nin kaygılarıyla, hassasiyetleriyle, bizim kaygılarımız ve hassasiyetlerimiz aynıdır. Sayın Bahçeli’nin bizim açıklamalarımıza dönük kaygılarını ifade etmiş olmasını anlayışla karşılarız ama şu kadarını da söylemeden geçemeyeceğim. Burada asolan Sayın cumhurbaşkanımızın, Sayın başbakanımızın ve cumhurbaşkanımızın, genel başkanımızın sözcülerinin, hükümet sözcülerinin açıklamalarıdır. Bunun dışında yapılan açıklamalara ilişkin Sayın cumhurbaşkanımızın bu süreçte önümüzde Kuzey Irak referandumu sonrası bu referandum sonuçlarına, bu gayrimeşru referandum sonuçlarına ilişkin Türkiye’nin pozisyonuna dair açıklamaları olmuştur. Ve bu açıklamalar bizim önümüzdeki süreçte bir plan içerisinde değişen pozisyonlara göre alacağımız durumu ifade ediyor. Yani şimdi devlet yönetmek uluslar arası ilişkilerde çok hızlı bir şekilde pozisyon değiştirebilmek, çok hızlı bir şekilde pozisyon alabilmek ve doğru pozisyonu alabilmekle ilgilidir. Cumhurbaşkanımız önümüzdeki sürece ilişkin elimizdeki kartlara dönük bazı açıklamaları olmuştur. Bakanlarımızın da bu meyanda yaptıkları açıklamalar, cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla herhangi bir şekilde bir tenakuz ifade etmiyor. Şimdi evet biz Kuzey Irak’a dönük ambargo uygulayabiliriz. Ama Ekonomiden Sorumlu Bakanımızın ifade ettiği gibi şuanda herhangi bir ekonomik bir ambargo uyguluyor değiliz. Evet sınır kapılarımızı kapatabiliriz. Ama Gümrük ve Ticaret Bakanımızın ifade ettiği gibi şuanda sınır kapılarımızı, kapatmadık. Merkezi yönetimin devralmak için süre verdiği, mühlet verdiği Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin 3 gün içerisindeki pozisyonuna göre, bu sınır kapılarının devredilip, edilmemesine göre Türkiye pozisyon alacaktır. Yani burada siyaset yapmak demek, öncelikle hükümetle, cumhurbaşkanının, hükümet sözcüsüyle, parti sözcüsünün açıklamaları arasında bir çelişki aramak demek değildir değerli arkadaşlar. Bu konuda Sayın Devlet Bahçeli’nin kaygılarını anlıyoruz. Bu konuda toplumdaki heyecanın da farkındayız. Ama şundan emin olunuz ki, demin ifade ettiğim gibi 15 yıl boyunca, bütün bu krizleri yöneten, bütün bu engelleri aşan Ak Parti hükümeti ve Ak Parti siyaseti, bütün bu süreci, yönetecek kudrettedir. Gerekli tedbirleri alacak güçte ve kudrettedir. Herkes rahat olsun, herhangi bir kaygıya, endişeye mahal söz konusu değildir arkadaşlar. Evet, buyurun?

GAZETECİ: Efendim, bugün açıklanan orta vadeli planda, bazı vergiler yeniden düzenlendi. Özellikle motorlu taşıtlar vergisine Yüzde 40 oranında bir zam öngörülüyor. Bu da özellikle sosyal medya üzerinde ve genel olarak yorumlarda tepki çekiyor. Bu vergi oranlarını nasıl buluyorsunuz, yüksek buluyor musunuz? Bunların yeniden ele alınması söz konusu mu? Teşekkür ederim.

MAHİR ÜNAL: Evet, değerli arkadaşlar toplantıya gelmeden hemen önce Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ile görüştüm. Sayın Naci Ağbal, bugün Saat: 18:05’de bir basın açıklaması yapacak ve yaptığı basın açıklamasıyla konunun etraflıca kamuoyu tarafından anlaşılması için gerekli soruları cevaplandıracak. Evet, buyurun?

GAZETECİ: Efendim, yaz saati uygulamasıyla ilgili de Danıştay’ın bir kararı var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Durdurma demek yani bundan sonraki süreçte kış saati uygulaması başlayacak anlamına gelebilir mi?

MAHİR ÜNAL: Evet, böyle bir yürütmeyi durdurma kararı var. Bununla ilgili de gerekli değerlendirmeler, istişareler partimiz tarafından, hükümetimiz tarafından yapılacaktır. Ve buna ilişkin bizim pozisyonumuz ve kararımızda sizlerle paylaşılacak. Evet böyle bir karar söz konusu. Başka sorusu olan arkadaşım, evet buyurun?

GAZETECİ: Meclis gündemini de değerlendirdik demiştiniz. Neleri ön görüyorsunuz meclis 1 Ekim’de açılıyor. Neler görüşülecek gündeminizde ne var?

MAHİR ÜNAL: Evet, şimdi tabi Türkiye Büyük Millet Meclisi Ak Parti grubu çalışmaları konusunda, hem dün MYK’mızı hem de bugün MKYK’mızı bilgilendirdi. Şimdi, meclisin kendi gündeminde olan daha önce meclis başkanımızın da açıkladığı iç tüzük çalışmaları ve uyum yasaları var şuanda bizim için öncelikli olan. Dün de ifade ettiğim gibi özellikle 2019 Mart seçimlerinden bir yıl öncesinde bütün bu çalışmaların tamamlanması gerekiyor biliyorsunuz. Uyum yasalarının çerçevesi, içeriği bunun anayasa yapım tekniği açısından bunun üzerinde yapılacak çalışmaların her birisi son derece kıymetli, bu konuda oluşturulan komisyonlar, çalışmalarını sürdürüyorlar. Çalışmalarını kısa sürede tamamlayıp, öncelikli olarak MYK’ya sunacaklar ve MYK, bir değerlendirmeyle bu konuda karar verecek. Ama şuanda açıkçası 1 Ekim itibariyle meclis gündemi nedir diye soracak olursanız, takdir edersiniz ki bu meclis Ak Parti grubun sizlerle paylaşacağı bir konu. Buyurun?

GAZETECİ: Efendim, Ekonomi Bakanının bugün bir gazeteye verdiği röportajda dikkat çekici bir ifadesi vardı. 15 Temmuz’dan sonra ilan edilen olağanüstü halle ilgili yeni bir formül arandığına dair özellikle de Adalet ve İçişleri Bakanlığı’na bu konuda kanun çıkarma yetkisi verilebilir ifadesi son derece dikkat çekiciydi. Hükümette, partide OHAL yerine geçecek yeni bir formül arayışı var mıdır?

MAHİR ÜNAL: Evet, bugün Sayın Nihat Zeybekçi’yle de telefonda görüştüm. Tabi bugün yaptığı bir açıklama. Dolayısıyla Sayın Bakan’ın bu konuda gazetelerle yaptığı daha doğrusu bir gazeteyle yaptığı görüşmede dile getirdiği bir konu.  Daha sonra Anadolu Ajansı’na yaptığı görüşmede de bunun kendi şahsi fikri olduğunu ve özellikle ekonomik ambargoya ilişkin ast olanın Sayın cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın açıklamaları olduğunu Sayın Ekonomi Bakanımız kamuoyuyla paylaştı. Son bir soru?

GAZETECİ: (…)  Çerçevesinde bir soru sormak istiyorum. Seçim barajının düşürülmesi gibi bir konu gündeminizde mi şuan?

MAHİR ÜNAL: Şimdi tabi uyum yasaları çerçevesinde hem siyasi partiler kanunu, hem de seçim kanunu, bu çerçevede ele alınacak ve değerlendirilecektir. Hatırlarsınız, 2012 yılında Ak Parti, 3 seçenek sundu bu konuda. 2012 yılında diğer siyasi partilere bir çağrıda bulundu Ak Parti ve dedi ki; gelin seçim kanununu değiştirelim. Dar bölge, daraltılmış beşli, beşli ölçekte daraltılmış bölge ve iyileştirilmiş mevcut sistem. O dönemde bu seçenekleri biz diğer muhalefet partilerine sunduk ve tartışılmasını istedik. Ama 2012’de maalesef bu konuda bir sonuç alamamıştık. Şimdi tekrardan uyum yasaları çerçevesinde hem siyasi partiler kanunu hem de seçim kanunu tekrardan gündeme gelebilir. Tekrardan bu konular değerlendirilir ve konuşulabilinir. Evet, değerli arkadaşlar hepinize güzel bir gün diliyorum, teşekkür ediyorurm.