Hasan Sezai Dergahı Ve Camii’nin Açılış Töreni

  • Bakan Ünal: “Hıdırlık Tabyaları'nın açılmasıyla hafızaların bir parçasını daha inşa ettik.”
  • Bakan Ünal: “Küreselleşen dünyada en çok öne çıkan temel şey kimliğinizi inşa eden temel dinamikler.”
  • Bakan Ünal: “Gençlerimizin kendi kimlikleriyle daha güçlü bir şekilde ilişki oluşturmalarına zemin hazırlayacağız.”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Edirne’de bir dizi etkinliğe katıldı.

Hıdırlık Tabya Müze Lansmanı'na katılan Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ünal ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Edirne programları kapsamında restorasyonu tamamlanan Hasan Sezai Dergahı ve Camii’nin açılışını gerçekleştirdi ve Edirne Büyük Sinagogu'nu ziyaret etti.

Hıdırlık Tabyaları Müze Lansman töreninde bir konuşma yapan Bakan Ünal,  tabyaların müze alanına dönüşmesiyle ziyaretçilerin tarih şuurunu kendi zihninde hatırlayacağını söyledi.

Hıdırlık isminin Hızır Aleyhisselamdan ilham aldığını ifade eden Ünal, Edirne'yi çok sevdiğini dile getirdi.

“Kültürümüzün İçinde Bulunduğu Büyük Bir Gönül Coğrafyamız Var"

“İçerisindeki askerlerimizi Hızır'ın korumasına bırakan o muhteşem teslimiyet ve kabullenmeyle birlikte biz bugün burada bu duyguyu yaşıyoruz. Hükümet olarak yapmaya çalıştığımız bir şey var. Öncelikle inşa etmeye çalıştığımız ve yeniden hatırladığımız, inşa ettiğimiz bir hafızamız, bu hafızamızın belirlediği bir kimliğimiz ve tabii ki o kimlikten neşet eden bir kültür var. Bu kültürün de içinde bulunduğu büyük bir gönül coğrafyamız var.

Küreselleşen dünyada en çok öne çıkan temel şey sizin farklılığınız, sizin kimliğiniz ve kimliğinizi inşa eden temel dinamikler. Bugün burada hafızamızın bir parçasını daha inşa etmiş bulunuyoruz. İnşallah teşhir salonlarıyla birlikte mekanı görsel ve işitsel hale getirip, gençlerimizin kendi kimlikleriyle daha güçlü bir şekilde ilişki oluşturmalarına zemin hazırlayacağız. Edirne benim aşık olduğum bir şehir. Çünkü Osmanlı Edirne'den neşet etmiştir. O koca devletin neşet ettiği ilk duraktır Edirne. İnşallah birlikte çok güzel şeyler yapacağız.”

Konuşmaların ardından Akdoğan, Ünal ve Müezzinoğlu, restorasyonu tamamlanan Hıdırlık Tabyaları'nı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

“Bizim Ölülerimiz Serin Selviler Altında Yatan Asude Ruhlardır”

Başbakan Yardımcısı, Kültür ve Turizm Bakanı ile Sağlık Bakanı Edirne programları kapsamında restorasyonu tamamlanan Hasan Sezai Dergahı ve Camii’nin açılış törenine de katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal burada yaptığı konuşmada da bir kentin ruhaniyetini ve maneviyatını o şehirde yaşamış insanların belirlediklerini ifade etti. Bakan Ünal şunları söyledi:

 “Ben bugün Edirne’ye girdiğimde Hasan Sezai Hazretleri’nin Dergahı’na gelene kadar Edirne'nin varlığını iliklerime kadar hissettim. Her bir adımında, her bir dokusunda tarihin kültürü oluşturan hafızasını hissediyorsunuz.
 
Eğer, bir şehir bir kültürel kimliğe sahip olacaksa o şehrin mutlaka hafızası olması lazım. O hafızanın üzerinde bir kimlik, o kimliğin üzerinde bir kültürden bahsedebiliriz. Selimiye bu kentin hafızasıdır ve maneviyatı Hasan Sezai Hazretleri'dir. Kültürel ve medeniyet anlamında bizim ölülerimiz serin serviler altında yatan asude ruhlardır.

Biz hayata bu incelikle baktığımız için bugün Hasan Sezai Hazretleri'nin huzurunda bulunuyoruz. Burayı ayağa kaldıran Vakıflar Genel Müdürlüğü'müze, ilgili Başbakan Yardımcılığımıza, hükümetimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra da burayı koruyacak olanlara burayı emanet ediyorum.”

Törenin ardından Dergah ve cami dualarla açıldı. Açılış kurdelesini Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ünal ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu birlikte kesti. Açılış sonrasında, Akdoğan, Ünal ve Müezzinoğlu, cuma namazını buradaki camide kıldı.

Akdoğan, Ünal ve Müezzinoğlu, daha sonra Edirne Büyük Sinagogu'nu ziyaret etti.