Yerel Gündem

Malatya Karayolu İhale Süreci Başladı

Elbistan - Malatya Karayolunun 46 kilometrelik kısmında yapılacak olan bölünmüş yol çalışmaları için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan olumlu sonuç alırken, ihale süreci başlamış oldu.
            Elbistan-Göksun Karayolunun bölünmüş yol olarak sıcak karışım asfalt kaplanması amacıyla yapılan ihalede değerlendirme süreci devam ederken, Elbistan-Malatya Karayolunun yeni bir aks üzerinden yapımı amacıyla başlatılan çalışmalarda ön önemli kısım aşılmış oldu.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Elbistan-8. Bölge hududu yolu projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararı verilmiştir” denilirken, bu aşamadan sonra ise yolun yapım ihalesi süreci başlayacak.
Elbistan’dan Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Darıca Mahallesine kadar uzanan yaklaşık 56 kilometrelik karayolunun 46,15 kilometrelik kısmı, bölünmüş yol olarak yeni baştan yapılacak.
Karayolları Elbistan 58. Şube Şefliği sınırlarında kalan Elbistan-Darıca Karayolu 56.15 kilometreden oluşurken, bu yolun Elbistan-Söğütlü Beldesi çıkışına kadar olan 7,5 kilometrelik kısmı bölünmüş yol olarak yapılmış durumda.
Yol üzerindeki bazı alanların yeni bir aksa kaydırılması nedeniyle, Elbistan-Malatya Karayolu biraz daha kısalacak ve yol üzerindeki tehlikeli viraj ve rampalar ortadan kaldırılacak.

Ünal, ihalesinin en kısa yapılacağını açıkladı
            AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın girişimleri ile başlatılan çalışmalar kapsamında, inşaat çalışmaları öncesindeki en önemli prosedür olan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci olumlu olarak tamamlandı.
            Elbistan ve bölgesini doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan en önemli güzergâh olan Elbistan-Malatya Karayolu, yüksek standarda kavuşturulacak. Elbistan’dan Malatya sınırına kadar olan yolda sürücüler, bölünmüş yollardaki yasal hız sınırı olan 110 kilometre ile seyahat edebilecekler. Bu sayede Malatya’ya ulaşım zaman olarak daha da kısalacak.

Bölünmüş yol olacak
Elbistan-Malatya Karayolu, 110 kilometre hız ile hizmet sunabilmesi amacıyla 3,5 metre genişliğe sahip 2 şeritli olarak düzenlenecek. Bölünmüş yol üzerinde 12 adet tam dönel kavşak bulunacak. 4 adet altgeçidin de yer alacağı yolda, onlarca menfez ve birde köprü bulunuyor.

  Proje kapsamında yol güzergâhında bulunan 500 parsele ait 150 dönümlük alan istimlâk edilecek. Yol güzergâhı ise, Özbek ve Sevdilli kısımlarında yeni bir alana kaydırılacak. Bu sayede keskin viraj ve dik inişler ortadan kaldırıldığı gibi, yolda kısalma sağlanacak.